Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Μεγάλου Κεφαλόβρυσου ιδρύθηκε το 1882 στο Μεγάλο Κεφαλόβρυσο του Δήμου Τρικκαίων. Από το 2009 είναι πενταθέσιο και λειτουργεί ως εξαθέσιο. Το 2012 ξεκίνησαν οι εργασίες αναπαλαίωσης του αρχικού κτηρίου και άρχισε να χτίζεται η νέα πτέρυγα, η οποία ολοκληρώθηκε το 2015. Το διδακτήριο πληροί όλες τις σύγχρονες προδιαγραφές εκπαίδευσης κι αποτελείται από έξι αίθουσες διδασκαλίας γενικών μαθημάτων, αίθουσα ξένων γλωσσών, αίθουσα καλλιτεχνικών μαθημάτων, εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο φυσικών επιστημών, βιβλιοθήκη και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Στον αύλειο χώρο του σχολείου υπάρχει γήπεδο μπάσκετ, γήπεδο βόλεϊ, γήπεδο ποδοσφαίρου και μίνι τένις, ενώ υπάρχει και εξοπλισμός επιτραπέζιας αντισφαίρισης.