Το Σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκεί οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στους χώρους του και γνώρισαν, μέσα από τα πλούσια εκθέματά του την ιστορία της Θεσσαλονίκης , αλλά και της ευρύτερης περιοχής , από τα αρχαία ελληνικά χρόνια έως και κατά τη διάρκεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Επιπλέον, οι μικρότεροι μαθητές , μέσα από εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου αναζήτησαν ζώα που ήταν σχεδιασμένα πάνω σε πήλινα δοχεία και αμφορείς, ενώ οι μεγαλύτεροι μαθητές , πάλι μέσα από πρόγραμμα του Μουσείου, έπλασαν πήλινα αντικείμενα, παρόμοια με αυτά που εκτίθεντο στο Μουσείο.

Το Σχολείο μας πραγματοποίησε Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μανιταριών στην Καλαμπάκα, όπου  είδαν από κοντά και θαύμασαν πολλά είδη ζώων, σπάνιων ή εξαφανισμένων, που ζουν στην Ελλάδα ή σε άλλες χώρες. Επίσης γνώρισαν τις ατέλειωτες ποικιλίες μανιταριών. Στη συνέχεια, το Σχολείο μας επισκέφθηκε το Μουσείο Ελληνικής Παιδείας, όπου εκεί  οι μαθητές μας είδαν πολλά και σπάνια βιβλία, άκουσαν τους μύθους του Αισώπου, γνώρισαν τους τρόπους διδασκαλίας κατά το πέρασμα του χρόνου και τέλος είδαν τα παλιά, παραδοσιακά, ξύλινα παιχνίδια του τόπου μας.