Το πρώτο μου συμβόλαιο
Το πρώτο «συμβόλαιο» εκπαιδευτικών και μαθητών για τη φοίτηση των μαθητών.
Αγαπητέ γονέα, καλώς ήρθες στον σχολείο μας!
Γράφοντας το παιδί σου στην Α΄ Δημοτικού, ξεκινά γι’αυτό ένας νέος, πολύ σημαντικός κύκλος στη ζωή του. Στο Δημοτικό Σχολείο θα πρέπει πια να αποκτήσει τις βασικές γνώσεις και δεξιότητες, οι οποίες θα το βοηθήσουν να αναπτύξει πολύπλευρα την προσωπικότητά του. Προκειμένου ο στόχος αυτός να καταστεί πραγματοποιήσιμος, είναι αναγκαίο μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί να συνεργαζόμαστε στενά και τακτικά. Για αρχή, στο φυλλάδιο αυτό, μπορείς να διαβάσεις λίγα πράγματα σχετικά με τη λειτουργία του Σχολείου και της Α΄ τάξης: αυτό είναι και το πρώτο μας «συμβόλαιο». Σε παρακαλώ να το διαβάσεις προσεχτικά. Για τυχόν απορίες είμαστε πάντοτε διαθέσιμοι .

Εκ μέρους του Συλλόγου των Διδασκόντων, εύχομαι καλή πρόοδο στους μαθητές μας και γόνιμη συνεργασία.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Τι πρέπει να γνωρίζω με την εγγραφή του παιδιού μου στο σχολείο.
Κατά την εγγραφή του παιδιού μου απαιτούνται ορισμένα δικαιολογητικα, ένα εκ των οποίων είναι το Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥΜ), το οποίο πιστοποιεί την καλή υγεία του μαθητή και τη δυνατότητά του να συμμετέχει στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και σε όσες δράσεις του Σχολείου σχετίζονται με τον αθλητισμό. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, το έγγραφο αυτό κατατίθεται στο Σχολείο πριν τη φοίτηση του μαθητή στην Α΄ και στην Δ΄τάξη. Επομένως δε λησμονώ να το προσκομίσω.
Οι μαθητές που έχουν ζητήσει να συμμετέχουν στην Πρωινή Ζώνη θα πρέπει να προσέλθουν στο Σχολείο από τις 07.00-07.15. Μετά τις 07.15 το Σχολείο θα κλειδώσει την πόρτα.
Το πρωινό κουδούνι χτυπά στις 08.10. Μέχρι την ώρα αυτή θα πρέπει όλοι οι μαθητές να έχουν προσέλθει στο Σχολείο.(Ώρα προσέλευσης των μαθητών : 08.00 - 08.10). Μετά τις 08.10 η πόρτα του Σχολείου κλείνει, προκειμένου οι μαθητές να είναι ασφαλείς και να ξεκινήσουν τα μαθήματα.
Η αποχώρηση γίνεται στις 13.15. Εάν η αποχώρηση γίνει νωρίτερα ή σε περιπτώσεις όπου το Σχολείο δε λειτουργεί (έκτακτη αργία, εκλογές, κλπ), οι γονείς ειδοποιούνται με γραπτό σημείωμα. Επιβάλλεται να τηρούνται οι ώρες προσέλευσης και αποχώρησης για λόγους εύρυθμης λειτουργίας αλλά και ασφάλειας των μαθητών.
Κατά την πρωινή προσέλευση δε συνοδεύω το παιδί μου ούτε μέσα στην αυλή και κυρίως ούτε μέσα στην αίθουσα. Κατά τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου απαγορεύεται η παραμονή άλλου προσώπου, πλην των εκπαιδευτικών και των μαθητών. Εάν το παιδί μου δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στο καινούριο του περιβάλλον, συνεργάζομαι με τον εκπαιδευτικό της τάξης του παιδιού για την ομαλή προσαρμογή του.
Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται στα μαθήματα καθαροί και να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό (αν δεν προμηθεύονται το κολατσιό τους από το κυλικείο του Σχολείου).
Ένας μαθητής μπορεί να αποχωρήσει νωρίτερα από τα μαθήματα μόνο με τη συνοδεία του γονέα ή του κηδεμόνα του.
Σε περίπτωση έκτακτων αναγκών (σεισμός) οι μαθητές αποχωρούν από το Σχολείο μόνο με συνοδεία γονέα ή κηδεμόνα.
Οι ώρες των διαλειμμάτων είναι: 09.40-10.00, 11.30-11.45,12.25-12.35.
Οι μαθητές παραμένουν στις τάξεις μόνο κατά την διάρκεια των μαθημάτων. Κατά την ώρα του διαλείμματος πρέπει να βρίσκονται στο προαύλιο, όπου επιτηρούνται από τους εκπαιδευτικούς. Οποιαδήποτε αίτημα, επομένως, πρέπει να απευθύνεται σε αυτούς και όχι σε οποιονδήποτε άλλον.
Η επικοινωνία Σχολείου και γονέων είναι πολύ σημαντική. Για τον λόγο αυτόν, ενημερώνω πάντοτε το Σχολείο σε περίπτωση που: είναι άρρωστο το παιδί μου και θα απουσιάσει ή κάποιος τηλεφωνικός μου αριθμός δε λειτουργεί ή έχει αλλάξει. Επίσης ενημερώνω αμέσως το Σχολείο σε περίπτωση αλλαγής της οικογενειακής μου κατάστασης.
Η συνεργασία των εκπαιδευτικών με τους γονείς πραγματοποιείται σε μέρα και ώρα που θα ορίσει ο κάθε εκπαιδευτικός της τάξης.
Έκτακτη συνεργασία και ενημέρωση μπορεί να πραγματοποιείται και σε άλλες ώρες κατόπιν συνεννόησης του γονέα με τον εκπαιδευτικό και τη Διευθύντρια του Σχολείου.
Οι εκπαιδευτικοί δε χορηγούν φάρμακα στους μαθητές. Εάν ένας μαθητής χρειάζεται φάρμακο, τότε αυτό χορηγείται από τον γονέα ή από άλλο άτομο, το οποίο εξουσιοδοτεί ο γονέας. Στην περίπτωση αυτή, χρειάζεται ο γονέας να ενημερώσει το Σχολείο γραπτώς (με υπεύθυνη δήλωση).
Διδακτικές Επισκέψεις και παρακολουθήσεις θεαμάτων δεν πραγματοποιούνται χωρίς την έγκριση του γονέα. Για τον λόγο αυτόν δεν παραμελώ να συμπληρώνω τις δηλώσεις στον προβλεπόμενο χρόνο.
Το 1ο τρίμηνο τελειώνει στις 10 Δεκεμβρίου, το 2ο τρίμηνο στις 10 Μαρτίου και το 3ο τρίμηνο στις 10 Ιουνίου. Σε μικρό χρονικό διάστημα από τις ημερομηνίες αυτές επιδίδεται η βαθμολογία. Στις τάξεις Α΄ και Β΄ δεν επιδίδεται βαθμολογία. Την ημέρα της βαθμολογίας οι γονείς προσέρχονται στο Σχολείο για ενημέρωση , στην οποία συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι διδάσκουν στο τμήμα. Όταν διαπιστωθεί ότι ένας μαθητής δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για φοίτηση στην επόμενη τάξη ο εκπαιδευτικός, ο γονέας και ο οικείος Σχολικός Σύμβουλος συνεργάζονται και αποφασίζουν για το ζήτημα.
Για την καλύτερη ασφάλεια των μαθητών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης (π.χ. σεισμοί) εκπονείται και επικαιροποιείται κάθε χρόνο ειδικό Σχέδιο Εκκένωσης του κτιρίου του Σχολείου μας. Οι μαθητές πραγματοποιούν άσκηση ετοιμότητας. Ο χώρος τελικής συγκέντρωσης των μαθητών μέσα στον σχολικό χώρο είναι στο κέντρο του προαυλίου . Ο κοντινότερος ανοιχτός χώρος συγκέντρωσης του χωριού είναι η κεντρική πλατεία. Ωστόσο, καλό θα ήταν να είναι προετοιμασμένοι οι μαθητές και από το σπίτι τους, γνωρίζοντας τι ακριβώς πρέπει να κάνουν σε αντίστοιχες περιπτώσεις στον δικό τους χώρο.
Κάποιες φορές οι μαθητές αποφεύγουν να μιλούν στους εκπαιδευτικούς για πράγματα που τους απασχολούν. Γι’ αυτό, θα ήταν χρήσιμο στο τέλος της ημέρας να κουβεντιάζουμε με τα παιδιά μας και να συνεργαζόμαστε με τους
εκπαιδευτικούς για οποιοδήποτε ζήτημα προκύπτει.